Trafik Sigortası Fiyatları ve Bilgilendirme Sitesi

Ana Sayfa »» Zorunlu trafik sigortası iptali ( iptal işlemleri, satış )
Zorunlu trafik sigortası iptali ( iptal işlemleri, satış )
Zorunlu trafik sigortası iptali ( iptal işlemleri, satış )

Bugün zorunlu trafik sigortaları hakkında can alıcı noktalardan birinden bahsedeceğiz. Bilindiği üzere trafik sigortaları, zorunlu sigortalar kapsamındadır.

Peki hangi durumlarda zorunlu trafik sigortası iptal olur?

Trafik sigortanızı, araç satışı ile birlikte iptal edebilirsiniz. Sigortalar, asılları acenteler ya da şirketler tarafından alınmadan iptal edilemezler. Bu önemli bir detaydır. Bu yüzden trafik sigortası iptal işlemi için herhangi bir yere gittiğinizde sizden sigorta belgesini isteyecektir. Tabi iptal için bir de noterden araç satışına ilişkin belge de gerekidir.

Trafik sigortamı iptal ettim, ücreti ne zaman alırım?

Bu işlem ödemeyi hangi yolla yaptığınıza göre değişmektedir. Normal şartlar altında aynı gün ya da ertesi gün para teslimi yapılabilmektedir. Eğer ödeme kredi kartı ile olduysa, geri ödeme de kredi kartına yapılmaktadır. Acenteler, iptal işleminden sonra sizlere ne kadarlık bir alacağınız olduğunu gösteren bir kağıt imzalatmaktadırlar. Bu kağıdı dikkatle okumanızı öneririz.

Trafik sigortamı iptal etmeden yeni aracıma aktarabilir miyim?

Bir süre önce böyle bir hizmet vardı, hasarsızlığınızı yeni aldığınız araca aktarabiliyordunuz. Ancak şimdilerde yeni araç, yeni poliçe mantığı var var her şey sıfırdan yapılıyor. Hasarsızlık indiriminden faydalanamıyorsunuz.

Aracı yeni aldım, ne kadar süre trafik sigortası yaptırmadan kullanabilirim?

Yeni araç alımlarında bildiğim kadarıyla 10 güne kadar eski sigorta geçerli oluyor. Ancak trafik polisi kontrolünce noter belgesi geçerli olmuyor diye biliyorum. Bu yüzden bir an önce ( tercihen arabayı aldığınız an ) trafik sigortası poliçenizi yaptırınız. Trafik sigortasını belirtilen tarihlerde yaptırmaz, aksatırsanız gecikme faizi ile karşı karşıya kalırsınız ki bu, sigortacılar ve müşteri tarafından istenmeyen bir durumdur. Fiyat ne kadar artarsa poliçeyi satmak o kadar zor olur.

 

face tivit google friendfeed face face linkedin
Yazar Hakkında
sigortaciWeb Sitesi

2007'den beri sigorta sektöründe acentelik yapan bir bireyin; sigorta, poliçeler ve sektör hakkındaki bilgilerini paylaştığı, soruları cevapladığı nacizane blog sitesinin yazarı.

Yorumlar
 • hasta yatakları04 Ağustos 2013

  sigortalar hakkında süper bilgiler vermişsiniz. teşekkürler. sigorta firmalarının hizmetleri hakkında detaylı bilgi verirseniz sevirim.

 • YALÇIN TUNÇER18 Kasım 2013

  Merhaba,

  Trafik sigortalarında hasarsızlık devri devam ediyor. Satmış olduğunuz aracınızın iptal edilen trafik poliçesini yeni aldığınız aracn trafik poliçesine hasarsızlık aktarabiliyorsunuz.

 • Samet Özer27 Ocak 2014

  Merhabalar,
  Aracımın 3. sahibiyim . Benim aldığım adam benden 1 gün önce satış almış ve sonra satışı ben aldım ve 2.sahibi de bende trafik sigortası yaptırmadık çünkü ilk sahibinde bulunan trafik sigortası halen geçerliydi. Aracımla satış aldıktan 3 gün sonra kaza yaptım yani 2 satış geçti üzerinden şuanda sigorta hasarı karsılar mı ?

Yorum Yap
İsminiz
E-Mail Adresiniz
Web Siteniz (Varsa)

Kategoriler

En Popüler Yazılar

Etiketler