Zorunlu trafik sigortası iptali ( iptal işlemleri, satış )

Bugün zorunlu trafik sigortaları hakkında can alıcı noktalardan birinden bahsedeceğiz. Bilindiği üzere trafik sigortaları, zorunlu sigortalar kapsamındadır.

Peki hangi durumlarda zorunlu trafik sigortası iptal olur?

Trafik sigortanızı, araç satışı ile birlikte iptal edebilirsiniz. Sigortalar, asılları acenteler ya da şirketler tarafından alınmadan iptal edilemezler. Bu önemli bir detaydır. Bu yüzden trafik sigortası iptal işlemi için herhangi bir yere gittiğinizde sizden sigorta belgesini isteyecektir. Tabi iptal için bir de noterden araç satışına ilişkin belge de gerekidir.

Trafik sigortamı iptal ettim, ücreti ne zaman alırım?

Bu işlem ödemeyi hangi yolla yaptığınıza göre değişmektedir. Normal şartlar altında aynı gün ya da ertesi gün para teslimi yapılabilmektedir. Eğer ödeme kredi kartı ile olduysa, geri ödeme de kredi kartına yapılmaktadır. Acenteler, iptal işleminden sonra sizlere ne kadarlık bir alacağınız olduğunu gösteren bir kağıt imzalatmaktadırlar. Bu kağıdı dikkatle okumanızı öneririz.

Trafik sigortamı iptal etmeden yeni aracıma aktarabilir miyim?

Bir süre önce böyle bir hizmet vardı, hasarsızlığınızı yeni aldığınız araca aktarabiliyordunuz. Ancak şimdilerde yeni araç, yeni poliçe mantığı var var her şey sıfırdan yapılıyor. Hasarsızlık indiriminden faydalanamıyorsunuz.

Aracı yeni aldım, ne kadar süre trafik sigortası yaptırmadan kullanabilirim?

Yeni araç alımlarında bildiğim kadarıyla 10 güne kadar eski sigorta geçerli oluyor. Ancak trafik polisi kontrolünce noter belgesi geçerli olmuyor diye biliyorum. Bu yüzden bir an önce ( tercihen arabayı aldığınız an ) trafik sigortası poliçenizi yaptırınız. Trafik sigortasını belirtilen tarihlerde yaptırmaz, aksatırsanız gecikme faizi ile karşı karşıya kalırsınız ki bu, sigortacılar ve müşteri tarafından istenmeyen bir durumdur. Fiyat ne kadar artarsa poliçeyi satmak o kadar zor olur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

 • hasta yatakları dedi ki:

  sigortalar hakkında süper bilgiler vermişsiniz. teşekkürler. sigorta firmalarının hizmetleri hakkında detaylı bilgi verirseniz sevirim.

 • YALÇIN TUNÇER dedi ki:

  Merhaba,

  Trafik sigortalarında hasarsızlık devri devam ediyor. Satmış olduğunuz aracınızın iptal edilen trafik poliçesini yeni aldığınız aracn trafik poliçesine hasarsızlık aktarabiliyorsunuz.

 • Samet Özer dedi ki:

  Merhabalar,
  Aracımın 3. sahibiyim . Benim aldığım adam benden 1 gün önce satış almış ve sonra satışı ben aldım ve 2.sahibi de bende trafik sigortası yaptırmadık çünkü ilk sahibinde bulunan trafik sigortası halen geçerliydi. Aracımla satış aldıktan 3 gün sonra kaza yaptım yani 2 satış geçti üzerinden şuanda sigorta hasarı karsılar mı ?

 • İbrahimcaner dedi ki:

  Ben aracını sigorta yaptırdım fakat aynı gün içinde sattim yani 5saat sonra sigortayı 254 TL ye yaptırdım ne kadar kesinti olmasi lazım sigortacı 180tlgeri ödemesi var dedi ben daha parayı almadim bana kesinti çok geldi yada benmi yanlış düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi gunler

 • galerici dedi ki:

  Benim %20 indirimli bir poliçem var, ben aracı sattım bu yüzden iptal işlemlerini başlattım. Güneş sigortadan yaptırmış olduğum poliçeyi iptal ettireceğim. Yeni aracıma en uygun anadolu sigorta fiyat verdi, eski aracımdaki indirimi farklı bir şirkette kullanabilir miyim?

  • sigortaci dedi ki:

   Eski aracınızdaki sigortanın indirimini yeni sigortanızda kullanabilirsiniz. Eskiden bu hakkı almanız için aynı şirketten poliçe kestirmeniz gerekirdi. Artık istediğiniz şirkette indiriminizi kullanabilirsiniz. Lakin satıştan 3 ay sonra bu hakkı kullanmak isterseniz ne yazık ki işe yaramaz.

 • Kadir dedi ki:

  Merhaba ben motosikletim vardı sigortasını yaptırdım aynı gün sattım devrini verdim yani nakit verdim parayı 1200 tl olarak. Sonra geri gittim iptal için cuma günü gelin paranızı alın dedi karttan çekiyoruz bizde dedi anadolu sigortadan yaptırdım. Sizce bir sorun olurmu? İptali için satış sözleşmesi olan kağıdıda verdim yani Nakitimiz yok dedi biz sizi arayacaz kesintiyide söyleyeceğiz en geç cumaya kadar alırsınız paranızı dedi. Yardımcı olursanız sevinirim

  • sigortaci dedi ki:

   Acentenin dediği gibi yüksek ihtimalle o an nakit paraları yoktur ve daha sonra yapacaklarını söylemişlerdir. Acenteler bir günlük sigortadan pek para kazanamadıkları için zaman zaman sizi zora koşmayı kendilerine hak görebiliyorlar. İyi niyetli düşünmekte fayda var. Cuma günü ödemenizi alırsınız büyük ihtimalle. Dert etmeye gerek yok.

 • murat dedi ki:

  Gece yarısı bi bi arkadaşın aracina sigorta yaptırdım parasını ödemedi sigorta sirketine sigorta şirketine sigortasını kesmesini soyledim kesebilirmi parası ödenmediyi için

  • sigortaci dedi ki:

   hayır, eskiden parası ödenmeyen sigorta iptal edilebiliyordu ama artık parası ödenip sigorta yapıldığı için bu işlem mümkün olmuyor.

 • İlhan dedi ki:

  Sigortamı 1 ay önce yaptırdım şimdi daha ucuz bir sigorta buldum sigortamı iptal edip daha ucuz olan sigortadan yaptırmak istiyorum nasıl bir yok izlemeliyim

 • ogün dedi ki:

  merhaba, ben 6 gün önce yaptırdım sigortamı 625 tl ye ancak bugün öğrendim ki ziraat ve ptt sigortalar 300 tl civarında bir bedelle aynı sigortayı yapıyorlar. sigortamı iptal ettirme hakkım var mı? varsa nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olabilir misiniz?

 • Ahmetttt dedi ki:

  Aracimi sattim ve police iptalini 10 gun icerisinde bildirmeyi unuttum buradaki 10 is gunu mu yoksa 10 gun mu?bu sure gecerse zararim ne olur

 • Hakan dedi ki:

  Sayın Yetkili,
  2012 yılında aracımı noter satışını yaptım, noter satışından birgün önce sigorta poliçem bittiği için herhangibir işlem yaptırmadım, üzerime poliçede yapılmadı, şuan bir trafik policesi yaptırmak istedim ve tramer den ceza uygulandığı bu nedenlede ilk poliçenin yüksek çıktığı sigortacım tarafından tarafıma bildiriliyor. Acaba şuan bu cezanın iptali sözkonusu olurmu (noter satışı mevcut)
  Bilgi verebilirmisiniz iyi çalışmalar diler şimdiden teşekürederim.

  • sigortaci dedi ki:

   inanılmaz orijinal bir vak-a.
   sanırım satıştan sonra 10 gün kadar süre satıcının poliçesi geçerli olduğundan dolayı sıkıntı çıkmıştır. ya da hatırlamadığınız bir ceza durumu mevcut. araştırmanızda fayda var, uzaktan yorumlaması güç bir durum.

 • UMUT dedi ki:

  merhaba eşimin adına aldığım aracı sigorta yaptıramadım şimdi arabayı satıyorum arabayı alacak olan kişi satıştan önce ne kadar tutuyosa yaptırıcak bende arabayı sattığım fiyattan düşücem parayı sigortadan geri nasıl alabilirim ve bana denilen 1600 liralık fiyatın ne kadarını geri alabilirim

  • sigortaci dedi ki:

   birkaç günlük kullanımda cüz-i bir miktar kesinti olup üstü iade edilir. iade işlemi, sigorta priminin ödendiği kredi kartına ya da acenteden nakit olarak temin edilebilir.

 • sergen dedi ki:

  hocam 1550 tl ye sigorta yaptırdım araç 71 gün sigortalı kaldı şimdide sattım geri iade bekliyorum ne kadar olur sizce bana verdiği fiyat 270tl çok az geldi

 • Ersin dedi ki:

  Benim motorsiklet in sekiz senedir sigortası ni yaptirmadim cezası varmı

 • Ali dedi ki:

  06.04.2017 trafik sigortası aldım iptal edebilmek ve yeni sigorta almak için ne yapmalıyım. 900 tl ye aldım suan 499 çıkıyor 6 gün oldu fesih etmek istiyorum

 • BİR YORUM YAZ

  Yandex.Metrica