Yaşlı araçlarda trafik sigortası fiyatları ne durumda?

Ülkemizde zorunlu trafik sigortası hakkında ne zaman bir düzenleme olsa önce eskiler silkeleniyor. Örnek vermek gerekirse bir fiyat artışı olacağı zaman ilk önce yaşça büyük araçlara fiyat artışı yapılıyor.

Mesele kasko sigortası olduğunda durum değişmiyor, daha önce kasko sigortası olmayan 10 yaşından büyük araçlara birçok şirket fiyat bile vermiyor. Tabi burada şirket menfaatlerinin daha önce düşünülmesi son derece normal.

 

Yaşlı araçların sigortaları, genel olarak genç muadillerine göre çok daha yüksek çıkmaktadır. Bunun daha açık yazılacak hali; Araç yaşı ne kadar artarsa, sigorta poliçesi için ödeyeceğiniz miktar da o kadar artıyor.

 

Zaman zaman müşterilerimiz 1988 model murat 131 araç aldım, sigortası ne kadar tutar? diyerek iş yerimize geliyorlar. Bizler de önce kendilerine çay ikram edip, yüklü bir sigorta poliçesi ile karşılaşacaklarını belirtiyoruz. Hatta şöyle konuşmalar bile geçiyor aramızda.

 

– 750 TL

+ Ne, araba zaten 3000 lira kardeşim, sigortaya o kadar para verilir mi?

– Haklısınız ama şirketler yaşlı araçlar konusunda biraz katı davranıyorlar. Acente inisiyatifine bırakılsa bizler düşük fiyat vererek müşteriye sigorta poliçesini satarak hem onların risklerini yönetmelerine yardımcı oluruz hem de para kazanarak yolumuza devam ederiz.

Aracınızın modeli, markası ve araç her kimin üstüneyse kişinin yaşı  önemli sigorta kriterlerinin arasındadır. Şirketler için genelde aracın yaşı bir tık daha önemlidir. Sizin ne kadar iyi sürücü olduğunuz şu an için şirketlerin çok da gözüne görülen bir şey değildir. Şirketler benim düşünceme göre her daim kendilerine fiyat artışı sağlayacak değişkenlerin üzerinde durarak fiyat veriyorlar. Bu da sigortada kazanan yapıyor.

Tabi şirketlerin her daim kâr – zarar tablolarında zorunlu trafik sigortası bölümü zararlı kısmı temsil etmektedir. Sigorta şirketleri, acentelerine genelde çeşitli sigorta türlerinde aktif poliçe kesmelerini tembih etmektedirler. Bunun nedeni kuşkusuz riski azaltıp, kârı bir miktar daha arttırma isteğinden süre gelmektedir.

Sizin de mi yaşlı sayılabilecek aracınız var?

Belki bir şahin, belki bir kartal, belki bir murat serisi. En yakın acenteye gidip fikir danışın ve size yardımcı olması konusunda bilgi isteyin.

Sigorta yaptırmadan önce şunu aklınızdan çıkarmayın, her daim daha ucuzu vardır, lakin her sigorta şirketi ve acentesi aynı hizmeti vermez. Şirketin iyisi, acentenin esnafı kaza anında belli olmaktadır. ( Allah acentenin ve şirketin iyisini göstermesin yine de. )

ZİYARETÇİ YORUMLARI

 • Berat Mert İzgi dedi ki:

  Bir toplum; hamile, engelli, yaşlı, çocuklu insanlara araçlarda yer verdiği kadar mutludur…

 • SERDAR dedi ki:

  131 Şahin aracimin ilk sigortasını yaptırdım yani sigortayi üstüme aldim 750 tl ama bundan sonraki aylarda ne kadar ücret ödeyecegim tahminen lütfen bilgi verirseniz

 • ATAKAN dedi ki:

  YENİ ARAÇ ALDIM ARACIN DEĞERİ ORT. 7000 8000 SİGORTA ÜCRETİ 2975 TL EN UYGUNU ODA ADALETMİ BU 1300 TL ASGARİ ÜCRETİN OLDUĞU YERDE NAPILMASI GEREKİYOR SİZCE

 • Ceyhunbey dedi ki:

  Bisey diyicektim ben murat 131 alicam bu ayda sigorta ne kadar cikar arti bide ben yabanci vatandasim azerbaycanli ne kadar cikar fiyat olarak bir bilgi verirmisiniz bana

 • BİR YORUM YAZ

  Yandex.Metrica