Trafik sigortasında yeni dönem tescil seri no / asbis no

Bir süredir Tramer tarafından sağlanan trafik sigortası bilgileri, günümüzde EGM – Tramer iş birliği ile sağlanmaktadır. Bu işbirliği, tescil seri no / asbis no ile yapılabilmektedir.

 

Bu işbirliği ile nasıl yenilikler geldi?

Bu işbirliği aslında işlemi biraz daha farklı yapıyor. Bir süredir trafik sigortası yaptırırken yediğiniz cezalara da bakılacak deniyordu, sanırım artık bu uygulamaya geçmenin altyapısı oluşturuluyor. Diğer bir ihtimal de benim düşüncelerimin yanlış olduğu yönünde. Lakin bu konuda düşüncelerimin doğru olduğunu düşünüyorum. Asbis No ile sorgulama yaptığımızda tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Tramer’den geçmişte bilgi çekerken çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyorduk. İşin aslı, sorundan ziyade geçmiş sigorta bilgileri zaman zaman tam yazılmamış oluyordu ve bu da hem bize sorun çıkarıyordu hem de zaman zaman eski sigortayı yapan acenteyi rahatsız etmeye başlıyorduk. ( şu zeyil işlemini yapar mısınız / henüz zeyil işlemini yapmamışsınız gibi… )

 

Asbis ve Tescil Seri No ile ilgili ayrıntıları paylaşmak gerekirse;

1- Aracın daha önceden Trafik Tescil Belgesi varsa;

Ruhsat üzerindeki Belge Seri  numarası bulunur.   ( Örnek: Tescil Seri / ASBİS:  AB  084216 gibi )

2- Aracın noter satışı henüz yapılmış ve Trafik Tescil Belgesi henüz çıkmamış ise;

Poliçe tanzim öncesi noter tarafından yeni araç malikine verilmiş olan “Araç Tesciline İlişkin Gecici Belge” sigortacınız tarafından talep edilecektir.  Bu belgenin üzerinde  19 haneli  “ASBİS referans no”su  tesbit edilir. ( Örnek:  Tescil Seri /ASBİS:5253426985412152151 gibi)

3- Eğer yeni bir araç söz konusu  ( EGM’de henüz kaydı olmayan araç) “Tescil Seri/ASBİS” sorusuna hiçbir bilgi girişi yapılmayacaktır. ( Yani boş bırakılacaktır. )

4- Bu yöntemlerle ASBİS numarasına ulaşım sağlanamıyorsa mutlaka bir acenteyle görüşüp hangi yolun izlenmesinin daha sağlıklı olacağı istişare edilmelidir. Genelde ASBİS’e bu şekilde ulaşmanız mümkündür ancak istisnalara her daim açık olmakta fayda var.

 

Eskiden trafik sigortası poliçesi yaptırken bir şey vermiyorduk, şimdilerde sigortacımız bizden ruhsatımızı getirmemizi istiyor, bu normal mi?

 

Evet, normal. Sektör o kadar hızlı gelişip değişiyor ki zaman zaman biz bile bu hıza yetişemiyoruz. Sigortacılar olarak ruhsatın gelmesini isteme sebebimiz genelde müşteriler asbis yerini bulamıyor ya da yanlış bilgiler verebiliyorlar. Zaman zaman aracın ruhsatta yazan bilgileri de önem arz edebiliyor. Ben aracın rengine kadar yazılması taraftarıyım. Böyle bir alan varsa, orası bile doldurulmalı ama başka sigortacılar ( itiraf etmek gerekirse yanımda çalışanlar dahil ) oranın zorunlu bir alan olmadığını, bu yüzden doldurulması gibi bir yükümlülüklerinin olmadığını söylüyorlar. Tabi bu konuda herhangi bir zorunluluk olmadığı için kimseyi yapmaya zorlamak ya da bunu istemek söz konusu olmuyor. Tescil sıra seri no veya asbis no hakkında herhangi bir sorunuz olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım. Tabi bu cevaplamalar hep bilgim dahilinde olacaktır.

 

Satış kağıdını kaybettim, Asbis’i nereden bulabilirim?

Bu tip bir vak-a genelde sigortasını geç yaptıran müşterilerimizin başına gelmektedir. Sadece plaka ve TC Kimlik No ile gelip yeni aldığı aracına sigorta yaptırmak isteyen bireylere ASBİS hakkında soru sorduğumuzda cevap veremiyorlar, ya kayıp ya da evde bıraktıkları, bir şekilde ulaşım sağlayamadıkları ASBİS numarasına genelde noter aracılığıyla tekrardan erişim sağlanabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

 • özden dedi ki:

  Selamlar,

  2. el bir araç alıyorum, aracın devri yapıldıktan sonra ruhsat üzerindeki “Ruhsat Seri No” su değişir mi? Hgs baş vurusu yapacağım seri no istiyor bu bağlamda değişiyor ise devrinden sonra başvuru yapmam gerekecektir.

  Teşekkürler

  • sigortaci dedi ki:

   Evet, satış yapınca yeni ruhsat çıkar ve seri no haliyle değişir. Satış yaptıktan sonra, geçici belge ile HGS başvurusu yapabilirsiniz.

 • recep dedi ki:

  ruhsat sahibi vefat etti verasetli tescil daha yapılmadı eski tescilden verasetçi adına sigorta yapılabilirmi

  • ERSAN dedi ki:

   herkese slm.hatice hanım,buket hanım ve recep beyin sorusuna yönelik yorum yapıcam.
   hatice hanım araç kodu,türkiye sigortalar birliğinde kayıtlı olan marka ve model kodudur.
   http://www.tsb.org.tr/default.aspx bu linki tıklayarak sağ üst köşeden gerekli bilgileri yazarak araç kodunuzu bulabilirsiniz.araç kodu ruhsatın hiç bir yerinde yazmaz.sadece noter satışının kasko değeri yazan kısmın karşısında olur.tabi oda her modelde yazmaz.
   recep beyin sorusuna yönelik:ruhsat sahibi vefat ettiyse gerekli işlem varisleri üstüne yeni ruhsat çıkmasıdır.yeni ruhsat çıkarken de sigorta istenilicektir.bu yüzden vefat eden kişin ruhsatındaki tescil bilgisi girilip yeni sigorta kesilebilir.fakat normal sigortalardan daha yüksek çıkar.tescile yönelik geriye dönük tarihi baz alıcağı için gecikme sürprimi dediğimiz ceza yansıyıcaktır.örnek vericek olursak ölen kişi 02,02,2004 tarihinde almış olsun aracı 05,06,2013 te vefat etmiş olsun diyelim.bu süreç zarfındaki ölen kişi adına yapılan sigortları sistem görmiycek bu yüzden de yüksek çıkıcak.ve yeni ruhsat çıkıcaksa varisleri adına yada varis adına izlenilmesi gereken yol budur.
   buket hanımın da soruna recep beye yazdığım cevapta yer alıyo bu sayede.

 • hatice dedi ki:

  araç kodu ne demek ruhsatta yazar mı kasko yaptırmak istiyorum araç kodu nedir diyorlar ruhsatta araç kodu nerde yazar

  • sigortaci dedi ki:

   Ruhsatta isim hanesinin olduğu hanede yazar.

  • harun dedi ki:

   hatice06 Eylül 2013
   araç kodu ne demek ruhsatta yazar mı kasko yaptırmak istiyorum araç kodu nedir diyorlar ruhsatta araç kodu nerde yazar

   internetten bulabilirsiniz arkadaşın cevabı yalnış.. konu hakkında bilginiz yoksa cevap vermeyin milleti yanıltmayın.

 • Buket92 dedi ki:

  Verasetli satış işleminde yapılan sigorta bedeli normal sigorta bedelinden yüksekmidir ? yoksa fiyetlar ikisi içinde aynı mı sayılır

 • veysi tay dedi ki:

  şanlıurfadan 2 el satın aldığım araca ait ruhsat suretinin bir parçası 20 gün geçmesine rağmen henüz elime geçmedi,ne yapmam gerekiyor.

  • sigortaci dedi ki:

   En yakın polis merkezine gidip bilgi alabilirsiniz. Yüksek ihtimalle ruhsatınız oradadır.

 • fevzi dedi ki:

  aracı devraldım ama bir türlü ruhsat eve gekmedi işlerimden dolayı bende almaya gidemiyorum neden gelmiyor

  • sigortaci dedi ki:

   Bazen noter tarafından yerinde teslim gibi algılanıyor sanırım. Bu gibi şeylerde en yakın polis merkezine gidip ruhsatınızı alabiliyorsunuz. Satış belgelerini götürmeyi unutmayınız.

 • erdem turan dedi ki:

  kolay gelsin.Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var…Bir arkadasım sırketı uzerıne olan aracına sıgorta yaptırıyor..3 ay sonra sırketı kapatacakları ıcın aracı ortagının uzerıne devır yapıyor.yapılan bu devırı dalgınlıklarından sıgorta sırketıne bıldırmıyorlar…belırlı bır sure sonra ılk yaptırdıgı sıgortanın gunu doldugunda sıgorta acentesi arkadasımı arıyor.aracının sıgorta suresının doldugunu soyluyor.arkadasımda o zamnda satıs oldugunu soylemıyor..sıgortacı ruhsat ları ıstıyor.o ankı durumda faks cekme ımkaanı olmadıgı ıcın ruhsat numaralarını verıyor.acentedıkı kısıde verılen numaralarla yenıleme ıslemını yapıyor.araç yıne sırket adına sıgortalı yapılıyor.arac bır sure sonra kaza yapıyor ve suclu.evraklar verılıyor hasarlar yapılıyor.ama son anda sıgorta kagıdıyla ruhsattakı ısımın farklı oldugu ortaya cıkıyor…ama arac sırket adına ıkenkı plaka ve bılgılerle satıs yapılmıs.hala aynı plaka ıle devam edıyor…..sımdı sıgorta sırketı plaka lar ve saselerın aynı olmasına ragmen hasarı odemeyecegını soyluyor.bu konuda nasıl bır yol ızlenmelı….yenı ruhsatın apsısı nosunu sıstem nasıl eskı ısımde kabul edeıyor.

  • sigortaci dedi ki:

   garip bir durum. mevcut durumda sigorta şirketi haklı gözüküyor. kaldı ki şirket ile bireye yapılan sigortalar arasında ciddi fark olur. arkadaşınız için üzücü bir durum, hasarı cebinden karşılayacak. üstüne üstlük cezalı sigorta yaptıracak kendi adına.

  • mesut dedi ki:

   bilindiği üzere 17+1 altındaki otobüs cinsindeki araçlar minibüs olarak değiştirlmesi kanun ile yürürlüğe girdi. yalnız sigorta şirketleri hala trafik sigortalarını otobüs cinsinden sigortalayarak haksız kazanç ve müşteri mağduriyeti doğrurmakta. sigorta şirketlerinin bu durumu düzeltemek adına her hangi bir uygulaması olacakmı acaba bilginiz varmı

 • doğukan dedi ki:

  aracım şırketımn adına aldım ama poıliçe yaparken yanlışlıkla vergı num yerıne tc num verdım bunu degısmem mumkunmu?

 • levent dedi ki:

  2 el araç aldım plakayı değiştirdim yeni ruhsatımı ve eski plakalarımı emniyete götürdüm.. yeniruhsatımı ve plaka yazısını verdiler ama yeni ruhsatta vize tarihi yanlış yazmışlar. ben aracı arkadaşımdan aldığımda daha yeni vize (15.12.2o14) yaptırmıştı, ama benizm vize tarihi 2o15 8. ay yazılmış cevap için şimdiden teşekkürler

 • Volkan dedi ki:

  Sigortama baktirmak istyrum

 • Volkan dedi ki:

  Asbis num ile baktirmam mumkunmu burdan hesaplatmak istyrum assa yukari 3 ay gecikti yapilmadi

 • Ramazan çiçek dedi ki:

  Mrb 50cc motosiklet aldım. Trafik sigortası zorunlulugu olmadıgını duydum bu dogrumu?

 • Ayşe dedi ki:

  Merhaba,
  Tramer no sigorta poliçesinde mi yoksa ruhsatta mı yazar acaba?
  Belge no ile aynı şey midir?
  Çok teşekkürler

 • BİR YORUM YAZ

  Yandex.Metrica