Trafik Sigortasında Tramer Aracılığıyla Eski Bilgilere Ulaşma Sistemi
tramer

2015 yılı biterken sigorta sektöründe bir başka yenilik daha hayatımıza girdi. Bu yenilikle birlikte bir kişi, geçmişte araç kullanmış, sigorta yaptırmışsa bu bilgilerin tümü yeni poliçesine aktarılır hale gelmiştir.

 

Bu tarz işlemler geçmişte de oluyordu lakin biraz daha dar alanda.

Örnek vermek gerekirse kişi aracını sattıktan 1 ay sonraya kadar yeni sigortasını iptal ettirip yeni aracına aktarmak için bekliyordu. Ya da sürprimli bir poliçesi varsa aracını satıyor, yeni aracını 4. basamaktan yani sıfırdan yaptırıyordu. Böylece şirketlerin aleyhine bir durum söz konusu oluyordu.

 

Yeni sistemde, kişi bir kere sürprime girdiği taktirde asla kurtulamıyor, o sürprimli poliçe onu hep takip ediyor. Ta ki şirketler için riski düşük bir müşteri olana kadar.

Yeni sigorta şirketleri / tramer işbirliği kimlere fayda sağlar?

Elbette ki şirketlerin değerlendirmeleri daha iyi olacağı için sigorta şirketlerine ciddi bir fayda sağlar.

Yıllar önce risksiz bir müşteriyken aracını satmış, indirimlerini kaybetmiş müşterilere o indirimleri geri almaları konusunda fayda sağlar.

 

Kimi zorlar?

Kuşkusuz tramer ile bağlantılı sistemlerde poliçe üretimi yapmaya çalışan sigorta acenteleri bu sistemde daha çok zorlanacak çünkü her gelen müşteri için fiyat çıkarırken ekranda çıkan ” tramer’de eski bir poliçesi mevcut ” kalıbıyla karşı karşıya kalmaları muhtemel. Sigorta poliçesini fiyatlandırma zamanı günden güne artacaktır.

 

Yeni sistem adil mi?

Son derece yerinde bir değişiklik ve elbette ki adil. Eskisi gibi hata yapan müşterinin kaçma yolları kapatılmış, sistem bunu öngörürken sorunsuz müşteriyi de ödüllendirme unutulmamış.

  • Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BİR YORUM YAZ

Yandex.Metrica