Tır ( çekici ) sigortası

Uzun araç sahiplerinin belki de en büyük dertlerinden biri yıllık sigorta giderleridir. Bu sigortalar, çoğu zaman araç almayı düşünen ya da araç alan bireyleri düşündüren, fiyatlara ek sigorta masrafları koymalarını sağlayan önemli bir değişkendir.

 

Öyle ya, 3600 liraya uzun aracına sigorta yaptıran bir şirket yaklaşık olarak her gün sigorta için 10 Türk Lirası fazla para kazanmak zorundadır.

 

Maliyet hesabı yaparken bunlar çoğu zaman göz önünde bulunduruluyor. Şimdi gelelim tır sigortaları hakkında bazı basit detaylara;

Biz de şirket olarak ilk çekici aldığımızda aklımıza şu soru geldi, ( römork, yarı römork vb. ) ek parçalara da sigorta yaptıracak mıyız?

Nitekim tır yalnız başına hiçbir anlam ifade etmeyen bir araçtır, arkasında yükün taşındığı bir mekanik parça  takılması gerekmektedir. Bu parçanın da plakası, tır plakasından bağımsız ve farklıdır. Bunun nedeni bu parçanın birden fazla çekiciye bağlanabilecek olmasından süregelmektedir. Bu parçaya, yani yarı römork tarzı farklı plakalı parçalara trafik sigortası yapılmamaktadır. 

Bunlar motorlu taşıtlar olmadığı için trafik sigortası ihtiyacı duyulmamaktadır.

Ancak; Tır sahipleri şu konuyu es geçmemeliler. Bu tip parçalara da farklı plakaya sahip oldukları için mutlaka K belgesi alınmalı. Aktif K belgeniz varsa, plakayı da 100 TL’ye yakın bir tutarda işletiyorsunuz böylece K belgesi nedeniyle kesilen cezaların da önüne geçmiş oluyorsunuz.

 

Tır sigorta fiyatları; Genel itibariyle tır yaşına, kaza durumuna vb. birçok değişkene bağlı olarak değişmektedir. Dilerseniz fiyat almak için bizlere danışabilir, en uygun fiyatla zorunlu trafik sigortanızı acentemiz aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BİR YORUM YAZ

Yandex.Metrica