Karşı tarafa verilecek hasarlara ilişkin limitler
limitler

Bugün çok da iç açıcı olmayan bir konudan bahsedeceğiz. Herhangi bir kaza durumunda zorunlu trafik sigortanız ne kadarlık bir garanti sağlıyor?

Şirketler, 2015 ağustos ayı itibariyle 29.000 Türk Lirasına kadar olan hasarları karşılamaktadır. Örnekle açıklamak daha doğru olacaktır.

Herhangi bir trafik kazası sırasında, 3 araca birden çarptığınızı varsayalım.

Araç 1 – 5000 TL masraflı

Araç 2 – 12000 TL masraflı

Araç 3 – 21000 TL masraflı.

 

Tüm hatalı davranışların sizde olduğu böyle bir kaza anında 38000 TL tutarında bir masraf ortaya çıkıyor. Bu paranın hepsini sigorta poliçeniz karşılamıyor. Yalnızca 29000 TL’ye kadar olan kısmı sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Üstü sizden alınıyor.

 

ANCAK;

Kasko sigortası sahipleri bu durumda para ödemeyebiliyorlar. Her ne kadar kasko poliçeleri bozulsa da limitler dahilinde sigorta şirketinden ödeme alıyorlar.

Özetle

Trafik sigortası karşı tarafa verilecek hasarlar konusunda 29000 TL tutarında bir güvence sağlıyor.

Kasko sigortası ise sınırsıza varan hizmetler sunabiliyor.

 

Geçen gün bir kazaya tanık oldum. Şahsın yalnızca zorunlu trafik sigortası poliçesi mevcuttu ve bir land rover araca arka dingilleri koparacak şiddetle çarptı.

Sonuç olarak land rover araç perte ayrıldı. Bu da yaklaşık 350.000 tl tutarında bir maddi külfet demek.

Trafik sigortası yalnızca 29000 TL karşılıyor.

Peki ya üstü?

Üstünü eğer kasko sigortası varsa oradan alabiliyorsunuz. Yoksa?

Yoksa bölümünü hiç yazmasak daha iyi, nakit ödeme ve açılan davalar sonucunda ödeme şeklinde karşı taraf sizden bu parayı alabiliyor. Yani lüks araçlar bir yerde trafik sigortasının yanında kasko sigortasının yaptırılmasını zorunlu kılıyor.

Kasko sigortasında generali sigorta maksimum 200.000 tl limit tanımlarken ergo sigorta 75.000 tl tutarında bir limit tanımlıyor.

Anadolu sigorta ise yaklaşık 30 tl karşılığında limitsiz bir ödeme yükünü üstlenebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

 • sedat dedi ki:

  iyi akşamlarkiralık arçla kaza yaptım range rover a carptım kiralık aracın kaskosu yoktu sigorta 29 binliraya kadar karşılıyo karşı tarafnım hasarı 60 milyar cıkmış bu para benden mi cıkar teşekkürler.

  • sigortaci dedi ki:

   bu biraz daha hukuksal konu. kiralık araç sözleşmesine göre bir yol izlenir. imzaladığınız sözleşmeye bakmanızı öneririm. kiralık araç alırken kasko sigortasına bakmayı ihmal etmeyiniz.

 • BİR YORUM YAZ

  Yandex.Metrica