zorunlu trafik sigortası ETİKETİ

Sigorta şirketlerinin trafik poliçelerinden zararı…

Her geçen yıl, sigorta sektöründe en çok konuşulan konu zorunlu trafik sigortalarının primleri ve şirketlerin kâr – zarar dengeleri. Şirketler son 10 yılda belki de hiç kâr etmedikleri bu branştan hiçbir beklenti gütmeden, yalnızca zararlarını daha aza indirerek diğer poliçelere yönelmek istiyorlar.

 

Acenteler aracılığıyla, her daim kaza dışı branş isteğini dile getiren şirketler açısından bakalım olaya…

Bir grafik paylaşarak olayı pekiştirmenize yardımcı olalım.

trafik sigortası istatistiki veriler

trafik sigortası istatistiki veriler

Görüldüğü üzere yalnızca bir kere, çok cüz-i bir kâr yapan sigorta şirketleri, genel olarak çok büyük zararlarla yılı kapatmışlar. 2012’de en yüksek zarara ulaşan trafik sigortasının kaza tespit tutanağı sistemiyle birlikte zararının artması biraz farklı yorumlanabilir.

Kâr etme amacıyla kurulmuş, binlerce istihdam sağlayan şirketlerin böyle yüklü zararlar karşısında prim artırımına gitmesi, müşteri ile aralarındaki bağı günden güne koparmaktadır. Şirketlerin bu konuda ” en az kaza yapan müşteriyi elde etme ” sistemi geliştirdikleri görülmektedir. Kaza yapan müşteriye uygulanan sürprim, kaza yapmadan yıllar geçirmiş müşteriye oluşturulan müthiş indirimle destekleniyor.

 

 

sigortaci 01 Eyl 2015 0 Yorum

Zorunlu Trafik Sigortası kendi aracımın hasarını öder mi?

Zorunlu sigortalar hakkında çok bilinen bir yanlışı sizlere açıklama gereği hissediyorum. Bir sigorta poliçesi zorunlu tutuluyorsa bilin ki bu sizi koruma amaçlı bir düzenlemedir. Tıpkı Doğal Afet Sigortası gibi, trafik sigortası da zorunlu tutulmuştur. Belirli limitler dahilinde sizlerin yükümlülüklerinizi üstlenen firmalar, bunun karşılığında riskin boyutuna göre siz değerli müşterilerden belirli bir para talep etmektedirler. Risk yöneticilerinin belirlediği çarpanlar neticesinde oluşan fiyat, sizin riskinizin şirket gözündeki değeridir.

 

Zorunlu trafik sigortası hakkında birçok soru soruluyor bizlere, bizler de bu soruları yanıtlarken bir yere not edip internet ortamında, sigorta yaptıracak bireylere yol göstermesi amacıyla buraya yazıyoruz.

 

Zorunlu trafik sigortası kendi aracımın masrafını öder mi?

Hayır, ödemez. Sigorta, hata sizdeyse karşı tarafa verdiğiniz, kendi cebinizden ödemeniz gereken tutarı mağdur tarafa öder.

Zorunlu trafik sigortası 3. şahıslara, ağaçlara, evlere, klimalara verilen hasarı öder mi?

Evet, öder. Geçen gün bir beton mikseri, bir evin klima motorunu kopardı ve sigorta poliçesi, mağdur tarafın her türlü maddi isteklerini yanıtladı.

Ağaca mı çarptınız? Hiç korkmayın, sigorta poliçeniz burada verdiğiniz zararı da öder. Yolda giderken bir hayvana ( ekseriyetle kedi ve köpek oluyor ne yazık ki, canlarımız. ) çarptınız diyelim, veteriner masrafları poliçe tarafından karşılanabiliyor. Lütfen canlıları öylece ölüme terk etmeyelim, böylece bir de sosyal mesajla siz değerli sigorta müşterilerinden küçük bir ricada bulunalım.

 

Kaza yaptım, suçlu benim ama karşı taraf alkollü, kimin sigortası ödeme yapacak?

Bu çok can alıcı bir soru. Böylesi bir durumda bir trafik polisi çağırmalısınız. Tutanak hiçbir şekilde kanıt olmaz. Böylesi bir durumda hatalı olsanız bile karşı taraf sizden herhangi bir şey talep edemez. Hakkınızı sonuna kadar aramanız konusunda size ricada bulunabiliriz yalnızca.

Kendi aramızda tutanak tutalım tarzı laflara kanmayınız, bu şekilde hazırlayacağınız bir tespit tutanağı, kısa zaman içerisinde karşınıza büyük sorunlar olarak çıkabilir.

sigortaci 20 Ağu 2015 0 Yorum
Yandex.Metrica