araç sigortası ETİKETİ

Yurtdışı zorunlu trafik sigortası ve yeşil kart poliçesi

Ülkemizde aldığınız sigorta hizmeti, yalnızca yurt sınırları içerisinde geçerlidir. Aracınızla uluslararası bir seyahate çıkacaksanız yapmanız gereken bir dizi işlem vardır.

 

Bunların başında adı yeşil kart sigorta poliçesi olarak da anılan, gidilen ülkeye özel sigorta türüdür.

Eğer aracınızın kaskosu mevcutsa poliçeye ek ” yurtdışı teminatı ” alabilirsiniz.

Aracınızın yalnızca zorunlu trafik sigortası varsa; yeşil kart sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Ülke dışından gelen, Türk kökenli araç plakaları yaşadıkları ülkeye ait olan Türk vatandaşları da aynı şekilde ülkeye girer girmez sigorta yaptırmak zorundadırlar. Hayatlarını idame ettirdikleri ülkede yaptırdıkları sigorta poliçeleri ne yazık ki ülkemizde onların güvenliğini sağlayamamaktadır.

Uluslararası sigortayı yaptırmak için ülkemizde aktif poliçeniz olması gerekmektedir. Ek olarak ruhsatınızla birlikte ” yeşilkart sigortası ” başvurusu yapabilirsiniz.

Bu ilkeler ve sigorta türünün geçerli olduğu ülkeler sırasıyla;

AVUSTURYA
ARNAVUTLUK
ANDORRA
BELÇİKA
BULGARİSTAN
BOSNA HERSEK
BEYAZ RUSYA
İSVİÇRE
KIBRIS
ÇEK CUMHURİYETİ
ALMANYA
DANİMARKA
İSPANYA
ESTONYA
FRANSA
FİNLANDİYA
İNGİLTERE VE K.İRLANDA
YUNANİSTAN
MACARİSTAN
HIRVATİSTAN
İTALYA
İSRAİL
İRAN
İRLANDA
İZLANDA
LÜKSEMBURG
LETONYA
LİTVANYA
MALTA
FAS
MOLDOVA
MAKEDONYA
KARADAĞ
NORVEÇ
HOLLANDA
PORTEKİZ
POLONYA
ROMANYA
RUSYA
İSVEÇ
SIRBİSTAN
SLOVAK CUM.
SLOVENYA
TUNUS
TÜRKİYE
UKRAYNA

 

 

Aracınız için en iyisi, sizin için de en mantıklısı geziye çıkmadan önce bu işlemlerin hepsini halletmekten geçmektedir. Ülkemizden çıkmadan aracınız için yeşilkart sigortası yaptırmanız mümkündür.

sigortaci 27 Ağu 2015 0 Yorum

Araç Sigorta Fiyatları (Taşıt Sigortaları)

2013 yılında ciddi bir değişime uğrayan sigorta sektöründe bireyler, acentelerden gelen tekliflerden sonra direkt olarak internete girerek fiyat araştırması yapmaya başlıyorlar.

Özellikle eski model araçları olan bireyler, arabamı zaten şu fiyata aldım, bu denli yüksek bir sigorta bedeli nasıl çıkar diye sıkça yakınıyorlar. Tabi burada acente olarak bizlerin yapabileceği bir şey bulunmuyor. İndirimi olan müşterilere bile çok ciddi ücretler çıktığını tecrübe ettik.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyen bireyler nasıl bir yol izleyebilir?

Ben sigorta acente yetkilisi olmanın yanında bir bireyim de. Ben de sigorta yaptırıyorum ve her ne zaman sigorta yaptırcak olsam birkaç şirketten fiyat alıyorum. Nitekim şirketler arası fiyatlar değişebiliyor.

 

Geçen iki müşterim geldi, biri nissan qashqai araca sahip modelini tam bilmiyorum. Diğeri Şahin model bir araca sahip ve sigortaları arasında biraz fark oluştu. Bunu müşteriye açıklamak zor oluyor tabi ki. Şahin, Doğan, Kartal, lada samara, clio, laguna, megane, toyota corolla bu tip araçlara sahip birçok müşterim var.

 

Onları da bilgilendirmek adına TSRSB’nın rehber tarifesini yayınlıyorum. Bu tarife baz alınarak sigorta fiyatları düşünülebilir. Bu tarife, size iller arası fiyat farkını gösterecektir.

Bu bilinçle sigorta yaptırmaya giderseniz işiniz daha kolay olabilir.

Herhangi bir soru/sorun olursa yorum bölümü aracılığıyla bizlere yorumlarınızı gönderebilirsiniz. İletişim bölümünü kullanarak da iletişim sağlayabilirsiniz.

Bir de hususi otomobillerin yerine okul taşıtları, ticari taksiler ve dolmuşların durumunu düşünürseniz aslında ne demek istediğimi biraz daha anlayacaksınız.

 

 

TSRSB rehber tarifesi için buraya bakabilirsiniz.

sigortaci 20 Nis 2013 0 Yorum
Yandex.Metrica