En ucuz trafik sigortası nerede yapılır?

Birçok yerde sigorta yaptırmadan ya da yaptırdıktan sonra duyarsınız. Mutlaka sizin yaptırdığınız ya da yaptıracağınız fiyatın altında sigorta yaptıran birileri vardır. Ne yazık ki biz acentelerin bu konuda işleri biraz zorlaştı. İnsanların kulaktan dolma bilgilerle bizleri suçladığı şu günlerde, yaptığımız işten aldığımız zevk zaman zaman yarıya düşüyor diyebiliriz.

 

Gelelim sigortada fiyat olayına. Trafik sigortası, birçok değişken neticesinde fiyatlandırma ortaya çıkaran bir sistemin ürünüdür. Neredeyse hiçbir sigortacı, bilgilerinizi sisteme girmeden size net ve tartışılmaz bir fiyat söyleyemez. Trafik sigortası, kasko gibi çok fazla fiyat oynaması yapılabilecek bir alan da değildir. Şirketlerin zaman zaman çekici hizmeti gibi ekstra hizmetleri ekleme ve çıkarma gibi hizmetlerini saymazsak.

 

Şimdi gelelim en ucuz fiyatı yakalama işlemine. İnsanlar genelde çok fazla şirketten fiyat sorarak, en ucuz fiyatı yakalayacaklarını düşünüyorlar. Haksız sayılmazlar. Nitekim sistem gerçekten de böyle işlemektedir. Lakin atılan taş, ürkütülen kurbağaya değiyor mu onu tartışmak gerekebilir. Özellikle kaybedilen zaman, uzun vadede size daha fazla kazandıracaksa gereksiz bir zaman ayırma işlemi olarak görülebilir.

Fiyatlar arasında, binek otomobil sınıfında pek fark olmamaktadır. Toplu araç sigortası işlemlerindeyse genelde şirketler özel fiyat çıkarabilmektedirler.

Hiçbir zaman en ucuz fiyatı şu şirket, bu acente veriyor diye net bir bilgi veremeyiz. Zaman zaman acenteliğimiz olan şirketler çok düşük fiyatla müşteri topluyorlar, zaman zamansa müşteri ihtiyacı olmadığından, yalnızca kaliteye ve isme gelen müşteriyi sigortalıyorlar. Elbette bunların hepsi şirket politikalarının birer sonucu olarak değerlendirilebilir.

 

Sonuç olarak;

En uygun fiyatla trafik sigortası yaptırmak istiyorsanız, hiçbir zaman tek bir acenteye ve şirkete bağlı kalmamalısınız. Her daim daha iyi fiyat bulmanız mümkündür. Fiyatlar, zamana göre değişiklik gösterdiği için sizlere tek bir şirket ismi verip, en ucuz sigorta bu şirkette diyemiyoruz ne yazık ki. Sigorta sektörünün bu değişken fiyat politikası, başta biz sigortacılar, daha sonrada yılın belirli zamanlarında siz değerli müşterilerimizi  yormaktadır. Lâkin bu konuda yapılabilecek bir şey ne yazık ki bulunmamaktadır. En azından biz sigorta acenteleri açısından.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • ne yani dedi ki:

    Dün BİST için (dolar bazında) en ucuz gün idi.

  • BİR YORUM YAZ

    Yandex.Metrica