Araç Kasko Sigortası
kasko sigortası

Araç kasko’su, kasko sigortası yaptıran kişilerin haklarını korumaya almak için yaptırılan zorunlu olmayan sigorta türüdür.  İsteğe bağlı sigorta türlerinden biri olan kasko sigortası araç yanması, çalınması gibi standart teminatların dışındaki kısımları ele alıyor.

 

Genç yaş trafik kazalarının  artışı olarak sürüş esnasında, cep telefonuyla konuşma ve mesajlaşmaları neden olarak gösterilebilmektedir. Sürüş esnasında telefonla ilgilenen sürücülerin diğer sürücülere göre 4 kat fazla kaza yaptıkları tespit edilmiştir.

Trafikte yaşanması istenmeyen olaylar karşısında zorunlu trafik sigortası ve araç kaskosu yaptırılmalıdır. Bunun için bu ürüne sahip olmayı isteyen kişiye en uygun araç kaskosunun nasıl olması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir.

 

Sigorta ve kasko kullanımı yeterli derecede önemsenmemekte ve pahalı olduğu düşünülerek genellikle es geçilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, kasko sahibi olan araç sahiplerinin de faydalanabilecekleri bir çok hizmet hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ortaya koymaktadır.

 

Kasko fiyatlarını hesaplamada, yeni araç kaydının ve ikinci el fiyatlarının etkisi büyük ordan rol oynamaktadır. Kasko değer hesaplamada ekonomik ve siyasal gelişmeler ikinci el otomobil piyasınını olumlu-olumsuz etkileyebilmektedir.

 

Araç kaskosunu yaptırdıktan sonraki iliave edilen aksesuarlar için araç sahibinin durumu bildirmesi gerekmektedir. Kasko fiyatını etkileyen unsurlardan bir diğeri de; teminatlar, ek teminatlar ve isteğe bağlı teminatlardır. Bazı kasko şirketlerinde bayan-erkek sürücü ayrımı yapılmakta ve erkek sürücüler için de ayrıca yaş aralıklarına göre indirimler yapılmaktadır.

 

  • Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BİR YORUM YAZ

Yandex.Metrica