2015 Yılı Trafik Sigortası Fiyatları ve Detayları
fiyatlar

2015 yılı, zorunlu trafik sigortası yaptırmak isteyenler için çok da güzel başlamadı. Her yılın ilk günü, trafik sigortalarına zam ile birlikte geldiği için acenteleri de zora düşüren bir durum söz konusu oluyor. Zam nedeniyle şirketler erken yenilemelere izin vermediği için yılın ilk gününden itibaren bütün ayın sigorta poliçeleri tek tek gözden geçiriliyor. Sadece kendi mevcut müşterileri değil, yeni müşterilerin de fiyat kaygısıyla farklı acentelere ücret konusunda fikir danışması, acenteler üzerine ek bir yük bindirmektedir.

Trafik sigortasında 2015 yılında ne gibi şeyler oldu, neler olacak?

Size zorunlu poliçelerin yapımında yaşanan zorluklardan bir miktar bahsetmek istiyorum. İnsanlar, poliçeler zorunlu tutulduğu için acente olarak sizi düşman gibi görebiliyorlar. Oysa herhangi bir olumsuz durumda örneğin kaza anında şirketlerin karşı tarafın hasarını karşılaması ile birlikte verilen küçük miktarın pek önemi kalmıyor gözlerinde. Sigorta poliçesini şu ya da bu şekilde kullanmış bir müşteri, bu işin neden zorunlu olduğunu az çok kavrayabiliyor. Lakin hayatında zorunlu trafik sigortasından işlem yapmamış birine bunu anlatmak epey zor oluyor.

Trafik sigortası kaç taksit yapılabiliyor?

Zorunlu trafik sigortası, taksit sayısı 3’den başlıyor, 9 takside kadar devam ediyor. Şirketler genelde 4. taksitten sonra vade farkını müşterilerinden alıyorlar. Yani vade farkı olmadan poliçeyi ortalama 3 ya da 4 aylık taksitler şeklinde yaptırabiliyorsunuz.

Zorunlu trafik sigortası çekici hizmetini karşılar mı?

Birçok sigorta şirketi, çekici hizmetini ek bir paket olarak henüz sigorta poliçesi kesilmeden belirtiyor. Müşteri, eğer ek paket ve oluşan fiyat farkına onay verirse, acente doğal olarak çekici hizmetini poliçeye ekliyor ve böylece herhangi bir olumsuz durumda karşı tarafın masraflarını karşılayan sigorta poliçeniz sizin de çekici masraflarınızı karşılıyor.

Aracımın camı kırıldı, sigorta şirketim trafik sigortası kanalıyla bu hasarı karşılar mı?

Güzel soru. Eğer cam kırılması ek teminatını da poliçenize eklettiyseniz neden olmasın?

Lakin her şirket bu tip bir işlem yapmıyor. Yalnızca belirli şirketler kendi aracınızın cam kırılmasını belirli teminatlar çerçevesinde yılda 1 kere olmak koşuluyla karşılamakta.

Trafik sigortası cam kırılmasını karşılar mı sorusunun yanıtı da aslında burada yatmaktadır.

En iyi sigorta şirketi hangisi?

Hayda… Bir acente yetkilisine sorulacak en zor soru. Aynı zamanda en kolay.

Her acente, yetkilisi olduğu sigorta şirketinin en iyilerden biri olduğunu dile getirir. Bu son derece doğal bir cevaptır. Acentelerin zaman zaman o devasa şirketlere nazını geçirdiği, işlerini hızlı hallettirebildiği de doğrudur. Lakin en iyi sigorta şirketi konusunda hiçbir zaman tam net cevap alamazsınız. Bugün Axa Sigorta en iyi şirket gibi görülürken, yarın bir bakarsınız Axa’dan sigorta yaptırmış memnuniyetsiz bir müşteriyle karşılaşmışsınız. Şirketlerin her müşteriyi %100 memnun etmeleri pek mümkün gözükmüyor. Bu yüzden en iyi şirketi siz zaten verdiği fiyata göre değerlendirip ona göre sigorta yaptırıyorsunuz. Yeri geliyor anadolu sigorta sizin için en iyi şirket olurken zaman zaman doğa sigorta da en iyi şirket olabiliyor.

 

Ben küçük fiyat farkları çıktığında araçlarımın sigorta ve kaskosunu anadolu sigortadan yaptırıyorum. Bu yılların ritüeli benim için.

Trafik sigortası fiyatı çok yüksek çıktı ne yapmalıyım?

İlk olarak başka acentelere, kullanabiliyorsanız online sigorta fiyatı veren sitelere bu konuda tekrar tekrar fiyat sorabilirsiniz. Fiyat sormak hiçbir bağlayıcılığı olmayan bir eylemdir.

Lakin; 10 yere fiyat sorup hala aklınızdaki fiyatı yakalayamadıysanız burada pes etmenizin zamanı gelmiştir. Demem o ki, aslında fiyat yüksek değil, size yüksek geliyor olabilir.

Plakanın fiyatla bir alakası var mı?

Elbette, oturduğunuz ilin, araç plakanızın baştaki iki hanesinin fiyata etkisi çok büyük. İstanbul trafiğindeki bir araçla burdur’daki bir araç aynı fiyatla sigortalanmamaktadır.

Sigorta şirketi ehliyetsiz sürücünün hasarını öder mi?

Buna şöyle cevap vermek daha doğru olur, siz olsanız öder misiniz?

Ben ödemezdim. Şirketler de ödemiyor. Alkollü ve ehliyetsiz sürücüler konusunda şirketler ödeme yapmazlar.

Sigorta 1 aylık 3 aylık 6 aylık 9 aylık şeklinde olabiliyor mu?

Zorunlu trafik sigortası 1 yıllık şeklinde olabiliyor. Lakin aracı satmanız durumunda sigorta poliçenizi iptal ettirip verdiğiniz paranın kalan kısmını geri alabiliyorsunuz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BİR YORUM YAZ

Yandex.Metrica